Bengalska kočka-popis a foto

2. ledna 2008 v 11:43
Počátky šlechtění
Na začátku šedesátých let 20. století došlo v USA k prvnímu plánovanému spáření mezi domácí krátkosrstou kočkou a divokou kočkou bengálskou. Oba kočičí druhy mají po 38 chromozomech. Narozená koťata byla důkazem toho, že páření obou těchto kočičích druhů je možné. Protože se zjistilo, že divoké bengálky nemají ve struktuře své DNA gen kočičí leukémie a jsou tedy vůči tomuto viru imunní, tato křížení iniciovali američtí genetikové. Neobešlo se to bez problémů. Téměř neřešitelným úskalím byla ta skutečnost, že koťata z první generace se nedala ochočit a všichni kocouří potomci byli stoprocentně neplodní.
Vyšlechtit domestikovanou kočku, která má nezaměnitelný exteriér a fyzické vlastnosti malé divoké kočky žijící v džungli, ale současně přátelskost, přítulnost a nebojácnost domácí kočky, bylo jistě přáním chovatelů mnoha generací.
Až v roce 1981 chovatelský experiment znovu zopakovala americká genetička Jean Millová s vědomím, jaká úskalí takovéto šlechtění s sebou nese. Již se vědělo, že divoký bengálský kocour každou domestikovanou kočku považuje za svou kořist nebo vetřelce v teritoriu. I plaché divoké bengálské kočičí matky mohou v případě i pomyslného ohrožení vlastní vrh usmrtit. Jelikož formování ze strany matky hraje velmi důležitou roli pro schopnost domestikace, zkoušeli chovatelé pod vedením paní Millové odchovávat divoká koťata pod domácí kočkou nebo uměle na dudlíku. Jedině to přinášelo výsledky a taková koťata byla použita v dalším hybridizačním programu šlechtění nového plemene.
Byl to běh na dlouhou trať a občas bludný kruh. Kocouři z prvních generací byli neplodní bez výjimky, z druhé generace z 50 procent. Opakovaný hybridní chov, zakřižování pomocných plemen (habešské kočky, egyptská mau, ocicat), vedl k nevyhnutelnému stírání exteriéru divoké bengálky. Na druhé straně použitím zpětného křížení se rozplývaly pozitivní charakterové vlastnosti jako přístupnost, nebojácnost a přátelskost...
Krásná a elegantní
Bengálská kočka je nejen krásná ale i velmi inteligentní. Po svých divokých předcích zdědila ohromně temperamentní, někdy až svéhlavou povahu. Má ráda prostor, nehodí se do malého bytu bez možnosti výběhu. Při troše trpělivosti se rychle naučí chodit na vodítku, mnohem lépe a raději však chodí v bezpečném terénu na procházky bez vodítka. Nemá sklon k útěkům a drží se svého teritoria. Je velmi hravá, a to i v dospělém věku. Nejlepší hrou je pochopitelně lov a pokud má bengálská kočka možnost, je skutečně skvělým lovcem. Uloví nejen myš, ještěrku či malého ptáka, ale i krtka nebo dokonce lasičku. Většina bengálek má ráda vodu, nemusí to však být pravidlem. Určitě ale má ráda společnost. Pokud je k tomu odmala vedena, je mazlivá a něžná, přátelská a láskyplná. Soužití se psy a jinými kočkami bývá bez problémové, nelze však doporučit soužití s hlodavci a ptáky všeho druhu. Bengálská kočka není pro lidi, kteří ji chtějí mít jako dekoraci. Je pro ty, kteří s ní chtějí žít.
Bengálky u nás
Velké společenské změny po roce 1990 se odrazily i na poli chovatelském. Pobořily se pomyslné hranice, lidé začali více cestovat. To vše se odrazilo i na poli chovatelském, na výstavách se objevovaly stále nové importy. Masivním dovozům nových kočičích plemen bránila především finanční náročnost.
První bengálské kočky do České republiky přivezl pravděpodobně v roce 1994 MVDr. Veverka ze Zadní Třebáně.
Dnes je chovatelská základna poněkud širší, odchovávají se i kvalitní koťata. Jejich cena je však stále vysoká. Nejznámější chovatelkou bengálských koček u nás je paní Monika Ludvíčková z Rozkoše (chov. stanice Marmoll), která říká: "Bengálské kočky jsou velmi vzácné plemeno a jejich cena se ve světě pohybuje od 500 za kastrovaná pet zvířata až do 2500 Euro za špičková výstavní zvířata. U nás chová bengálské kočky pouze několik chovatelů. Těm, kteří prodávají kvalitní zvířata, ceny více či méně kopírují ceny zahraniční. Je samozřejmé, že zvířata, která nejsou určena do chovu, stojí méně."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama